Cena mědi stoupá, zastavil se strmý propad

Cena mědi stoupá, zastavil se strmý propad

Investoři, kteří se v oblasti komodit soustředí na kovy v čele s mědí, měli dlouhou dobu těžkou hlavu. Cena mědi v průběhu minulého roku vytrvale klesala stále níž a níž. Teď se ale zdá, že propad se zastavil a nastává období poměrně silného růstu.
Obchodování s mědí se stalo dost ztrátovým. Ceny klesly v průběhu loňského roku takřka o polovinu, takže ti, kdo jí vlastnili hodně, velmi prodělávali. Únor ale přinesl obrat a první březnový týden ho jen potvrdil. Pád cen se zastavil a začaly stoupat, a to během tří týdnů dokonce o 10 procent. Pokud tomu tak bude i nadále, očekává se raketový růst. Analytici už nyní odhadují, že při dobrém směru růstu se ceny za tunu mědi budou na konci roku 2016 pohybovat okolo 5 000 dolarů.

Roste i poptávka

Čím to, že se zrovna měď dočkala tak velkého obratu o 180 stupňů? Někteří tvrdí, že je to jen krátkodobá záležitost a vše se brzy vrátí do starých kolejí. Jiní investoři jsou ale víc než optimističtí. Ukázalo se totiž, že zásoby mědi se ztenčují a není jí na světě tolik, kolik by různé subjekty potřebovaly. Proto ti, kteří o ni stojí, začali ve velkém nakupovat a ceny tím pádem vzrostly. A není se čemu divit, že je teď o měď boj – je jí teď k dispozici jen zhruba 50 procent původního množství, které bylo ohlášeno zhruba v polovině loňského roku. A zásoby v roce 2016 klesly ještě výrazněji než do té doby.

Kdo koupí později, ušetří

Zajímavostí také je, že pokud nakupujete měď okamžitě (nebo ji aktuálně prodáváte), jsou její ceny mnohonásobně vyšší, než když se pustíte do obchodu s dodáním mědi za několik měsíců. K dispozici jsou futures kontrakty, v nichž dochází k dodání komodity až za čtvrt roku – a cena je tady mnohem nižší, než když chcete svou měď hned. Proč tomu tak je? V aktuální situaci je mnohem jistější nakupovat hned teď, protože pak už mědi nemusí být tolik, kolik očekáváme.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*