Ceny ropy i rating Německa. Jak pandemie hýbe světem.

Ceny ropy opět vykázaly rekordní týdenní růst. Agentura S&P potvrdila, že je rating Německa na nejvyšší úrovni. Současně ale důrazně varuje.

Ceny ropy se výrazně opět zvýšily zejména kvůli příznivým vyhlídkám na globální dohodu o snížení těžby suroviny. Zaznamenaly rekordní týdenní nárůst po předchozích poklesech 5 týdnů za sebou. Severomořská ropa Brent v pátek připsala 13,9 % a dostala se na 34,11 dolaru za barel. Za týden vzrostla téměř o 37 %.

Skupina OPEC+

Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC a další významné těžaře ropy v čele s Ruskem. Dnes má proběhnout videokonference s cílem dohody o snížení dodávek ropy na trh o 10 milionů barelů denně. Informace sdělila agentura Reuters. V pátek se k možnému snížení ropné těžby vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Je připraven jednat s partnery v rámci OPEC+ a spolupracovat se Spojenými státy.

Standard & Poor’s

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s – S&P potvrzuje hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší úrovni AAA. Navíc upozornila, že rozpočtová opatření německé vlády výrazně pomohou omezit ekonomické škody způsobené pandemií koronaviru. Výhled ratingu je stabilní a S&P se změnou ratingové známky zatím nepočítá. Agentura přesto varovala, že by se německý rating mohl dostat pod tlak, pokud dojde k výraznému zhoršení rozpočtové situace.

Úvěrový rating

Německo schválilo podpůrná opatření v hodnotě přes 750 miliard eur, v přepočtu asi 21 bilionů korun. Úvěrový rating ukazuje investorům pravděpodobnost řádného splácení půjček. Ovlivňuje ochotu věřitelů půjčovat, podmínky půjčky i úrokovou sazbu. Když je rating vyšší, tím levnější bývají půjčky.

Nezaměstnanost v USA

Společnosti již v USA propustily 701 000 lidí, což je 7x více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 3,5 na 4,4 %. Podle ekonomů se může za měsíc zvýšit na 15 %. Centrální banka varuje, že se bez práce může ocitnout každý třetí Američan. Rozsáhlé propouštění je v hotelech, restauracích, kinech, automobilkách, letecké dopravě obchodních domech i administrativě. V USA minulý týden požádalo o podporu v 6,65 milionu lidí, 2x tolik, co předchozí týden.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*