Čína bude mít nejslabší růst od 70. Let. Zdá se, že to ale zvládla.

Čína

Podle odhadu analytiků se zřejmě sníží vývoj hrubého domácího produktu Číny nejen za první čtvrtletí, ale i za celý letošní rok. Kvůli nemoci COVID-19 bude výkon druhé největší ekonomiky světa dle předpokladu nejhorší od konce takzvané kulturní revoluce v roce 1976.

Informace o dopadu pandemie koronaviru podala agentura Reuters. Většina analytiků počítá s meziročním poklesem HDP za první čtvrtletí od 4,2 do 16 %. Jejich odhady se prudce snížili po údajích o aktivitě ekonomiky za leden a únor. Předtím byl odhad růstu HDP asi 2 %. Nejhorší odhady pak počítaly se stagnací nebo s poklesem o 2 %. Koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, se doposud v pevninské Číně nakazilo téměř 81 000 lidí. Infekci podlehlo podle informací minimálně 3 200 pacientů. Zdá se ale, že to disciplinovaná Čína již zvládla a je za tím. Kéž by takový scénář nastal po celém světě.

Po pádu přijde růst

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o 6,1 %, což byl nejpomalejší růst za 29 let. O rok dříve HDP Číny vykázalo růst o 6,6 %. Za celý rok většina analytiků počítá v Číně s růstem, který ale bude výrazně zaostávat pod loňskými 6,1 %. Jen pesimističtí analytici společnosti Capital Economics očekávají pokles 3 % i za celý rok. Optimistická prognóza naopak přichází od analytiků Standard Chartered, kteří dokonce počítají s růstem o 4 %.

Opatření proti pádu ekonomiky

Podle informovaných zdrojů pro agenturu Reuters připravuje Čína kvůli očekávanému poklesu ekonomiky rozsáhlá stimulační opatření na oživení ekonomiky za mnoho bilionů jüanů, tedy i bilionů korun. Kvůli dlouhodobému dopadu pandemie koronaviru také asi sníží Čína svůj cíl ekonomického růstu na letošní rok na 5 % místo 6 %. Cílem vyšších výdajů bude v současné době zejména velká podpora infrastrukturních investic díky speciální emisi dluhopisů čínských vlád ve výši 2,8 bilionu jüanů, tedy asi 10,1 bilionu korun. Deficit rozpočtu by podle předpokladů mohl vystoupit až na rekordních 3,5 % HDP.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*