Co přinese další halving bitcoinu

Hodleři vyčkávají, co z dlouhodobého hlediska přinese halving. Mnozí spekulují a přemýšlí, zda se objeví nová třída bitcoinových milionářů.

Odměna těžařů za ověření bloků v bitcoinové síti klesne každé 4 roky na polovinu. Proces zvaný halving, ke kterému dochází vždy po 210 000 vytěžených blocích, má na cenu bitcoinu zcela zásadní dopad. Se snižující se nabídkou roste poptávka po mincích a vzrůstá jejich cena. Halving současně ovlivňuje množství energie, které těžaři spotřebují. Halving je tedy nástroj proti devalvaci bitcoinu. Půlení odměny je základním pilířem stability celého bitcoinového systému. Halving a omezené konečné množství tokenů je ochranou proti nekonečnému znehodnocování kryptoměny.

Halving na dosah

Od spuštění bitcoinu až do prvního půlení, ke kterému došlo za 4 roky, se dalo za ověření každého bloku získat 50 nově vzniklých bitcoinů. V listopadu 2012 se snížila odměna za těžbu z 50 BTC na 25 BTC a v červenci 2016 na 12,5 BTC. Další halving nastane zřejmě na přelomu 14. a 15. května 2020 a na 4 roky se kompenzace za energii na těžbu ustálí na 6,25 bitcoinech za blok. S půlením klesá i množství BTC, které se dá v tomto období vytěžit.

Změna poměru nabídky a poptávky

Poptávka by měla zůstat přibližně stejná, nebo může začít růst, ale nabídka skokově klesne. Z dlouhodobého hlediska by tedy cena měla stoupat. Po prvním halvingu 28. listopadu 2012 za rok stoupla cena BTC z 11 na 1 000 USD. V červenci 2016 byl Bitcoin za 700 dolarů, rok na to vystoupila cena bitcoinu i přes krátkodobý propad po halvingu o desítky procent na současné ATH v ceně 20 000 dolarů.

Halving roku 2020

Tim Draper odhaduje cenu jednoho Bitcoinu až na 250 000 $. Bývalý manažer zajišťovacího fondu Goldman Sachs Raoul Pal do tří let odhaduje dokonce 1 000 000 USD za BTC. Podobný odhad má i Anthony Pompliano a další milovníci kryptoměny.

Už několikrát cena Bitcoinu v následujících letech po halvingu prudce rostla a udělala z některých lidí bitcoinové milionáře. Letos to ale bude mnohem zajímavější. Rychlost emise BTC prudce klesá, ale doposud se ještě nikdy FED netisklo takové množství nových dolarů, jako nyní. Za 6 týdnů byly nasypány do ekonomiky 2 biliony dolarů. Mnoho lidí se domnívá, že je bitcoin řešení na to, že banky neomezeně tisknou peníze a znehodnocují tak lidem úspory. Koncept ekonomiky založený na nekonečném růstu je idealistický a jednou spadne. Je tedy třeba myslet na to, že ani bitcoin neporoste navždy.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*