Inflace ve Spojených státech amerických dosáhne inflačního cíle Fedu po víc než 2 letech

Pozornost trhů se zaměřuje na inflační data. Ve Spojených státech amerických, ale i v celé eurozóně spotřebitelské ceny v poslední době rostou. V USA by dokonce měla inflace inflačního cíle centrální banky. V regionu budou zveřejněna zatím pouze data z polského trhu práce. Předpokládá se, že ukáží další růst v oblasti mezd, zaměstnanost bude zřejmě nyní stagnovat a zůstane na listopadové úrovni.

Zlom po 28 měsících

Po 28 měsících se inflace ve Spojených státech amerických dle předpokladu má dostat na inflační cíl Fedu. Podle konsenzu trhu jej ale i o 1/10 překročí, pokud za prosinec dosáhne úrovně 2,1 %. Co stojí za růstem spotřebitelských cen? Jde především o nízkou srovnávací základnu, rostoucí ceny ropy a potravin. Inflace ba měla dosáhnout svého maxima na úrovni 2,6 % letos v únoru. Pak bude vliv srovnávací základny vyčerpán a inflace se opět vrátí ke 2 %.

V eurozóně byl předběžný odhad prosincové inflace zveřejněn na 1,1 % y/y a finální čísla nepřináší nic nového. Inflace v eurozóně dále poroste a v únoru by měla být na úrovni 1,7 % y/y. Pak tempo růstu zpomalí a začne se opět vzdalovat od inflačního cíle ECB.

ZEW se nachází nejvýše od roku 2011

Euro si vůči americkému dolaru připisovalo zisky. Celkovou náladu mu zejména vylepšila důvěra v německou ekonomiku, která je měřená ZEW indexem. Ta si navíc během ledna dost výrazně polepšila. Hodnocení nynější současné situace ve srovnání s prosincovými čísla vzrostla téměř o 11 bodů na konečnou hodnotu 77,3 bodu. Na těchto úrovních se tento index nacházel ve skutečnosti naposledy před více než 5 lety. Pozitivní hodnocení od finančních expertů dostal výhled za 6 měsíců, i přes fakt, že tato složka za očekáváním trhu dosti zaostala. Euro si připisuje necelé 1 % a posiluje na 1,07 USD/EUR.

Polsko, zlotý a stoupající mzdy

V regionu zveřejněná pravidelná měsíční data z polského trhu práce prokazují, že prosincové mzdy po listopadovém růstu o 4,0 % y/y stoupnou o 4,4 %. Pozitivní vyšší mzdy spolu s klesající nezaměstnaností přispívají k ochotě nakupovat. V Polsku stejně jako jinde je spotřeba domácností hlavním tahounem nárůstu. Za rok 2016 HDP dosáhne jen 2,8 %. Letos polská by si měla ekonomika polepšit o 3,4 %. K oživení pomohou domácnosti a investice, které by se měly také konečně vzpamatovat po loňském náběhu programového období Evropské unie.

Britská libra

Britská libra vůči americkému dolaru překvapivě posílila o 2,8 %. Finanční trhy uklidnila britská předsedkyně vlády T. May svou nabídkou strategie odchodu Velké Británie z EU. Bude se snažit vyhnout tvrdému odchodu z EU, o Brexitu nechá rozhodnout parlament a nabyté pravomoci zpět pak přesune regionům. Dojde k hledání řešení pro celou Británii. S EU se bude snažit vyjednat také obecnou obchodní dohodu postavenou na bázi smlouvy o celní unii. Ta by zajistila Velké Británii také přístup na jednotný trh. Záleží na minimálních příspěvcích do společného rozpočtu a k tomu i na participaci na celní unii bez nutnosti dalších podmínek na jednotném trhu. Vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií je třeba sledovat.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*