Japonská továrna v České republice na výrobu elektrolytu do baterií pro elektroauta

Japonská společnost Central Glass u nás díky lithiu postaví továrnu a bude zásobovat evropský trh.

Japonská společnost Central Glass v České republice v Pardubicích postaví továrnu na výrobu elektrolytu pro elektromobily. Každoročně hodlá produkovat 20 000 tun pro evropský a český trh. Společnost Central Glass již vlastní podobné továrny i v Japonsku, Jižní Koreji a Číně. Do České republiky tak míří další investice spojená s elektromobilitou a také lithiem. Japonská firma Central Glass tak bude v Pardubicích vyrábět elektrolyt do baterií právě pro elektrické vozy. V průmyslové zóně, kterou vlastní chemička Synthesia Pardubice vznikne nový provoz do konce roku.

Společnost Central Glass

Společnost Central Glass plánuje roční produkci továrny na 20 000 tun. To potvrdil generální ředitel firmy Hiroshi Honjo. Společnost Central Glass prostřednictvím své investice vstupuje na český i evropský trh. Tento výrobce průmyslových skel a také chemikálií zamířil do tohoto rychle se rozvíjejícího oboru již před 3. lety. Podobné továrny již společnost vlastní kromě Japonska a Jižní Koreje také v Číně.

Jakmile vybuduje provoz v Pardubicích, dosáhne tak produkce japonské firmy 50 000 tun elektrolytu za rok. Výše japonské investice Central Glass bude ale asi menší. Základní kapitál české dceřiné společnosti je 20 milionů korun. Celosvětově měl japonský koncern poslební tržby necelých 229 miliard jenů a zisk 15 miliard, což jsou 3 miliardy korun. Mezi jeho největší akcionáře patří japonské banky a asi 3 % drží norský vládní ropný fond.

Evropa jako trh s elektromobily

Evropa je hned po Číně druhým největším trhem s elektromobily na celém světě. Loni se na celém světě prodalo 774 000 elektromobilů, z toho více než 200 000 v Evropě. K rozšíření elektro-automobilů navíc také v poslední době tlačí evropské automobilky s povinností vyrábět od roku 2021 nízko-emisní vozy. Mladoboleslavská Škoda Auto již nyní předpokládá, že za 8 let budou ¼ jejích nově vyrobených vozů tvořit právě elektromobily.

Česká republika a lithium

Česká republika se snaží přilákat do země zejména podniky, které mohou velmi dobře potenciálně využívat naše zásoby lithia na Cínovci. Ty se ukázaly jako největší v Evropě a tvoří asi 4 % světových zásob. Do roku 2020 chce lithium začít těžit australská firma už i European Metals. Předpokládá již nyní roční těžbu 1,7 milionu tun rudy, ze které je možné chemicky zpracovat asi 21 000 tun lithiového karbonátu.

Lithium v České republice

V České republice už vyrábí v Ostravě lithium-iontové baterie společnost A123. Na dalším rozvoji elektromobility se chtějí podílet i české firmy HE3DA a Olife Energy, které nyní vyvíjí vlastní baterie a články. Automobilka Škoda Auto předpokládá, že do roku 2025 bude každý její 4. vyrobený vůz elektromobil. Central Glass není jediný investor v Česku. V březnu začala v Ostravě vyrábět lithium-iontové baterie americká firma A123 Systems, kterou nyní koupili Číňané. Do roku 2021 plánuje vyrobit 1,8 milionu baterií ročně.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*