Nemocnice čelí vydírání hackerů. Chtějí platbu v bitcoinech.

Hackeři vydírají české nemocnice. Třetina českých nemocnic zařízení čelí útokům hackerů, kteří je vydírají. Útoky ohrožují péči o pacienty i jejich životy.

V loňském roce během června čelila útokům hackerů Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí v Janově na Rokycansku s kapacitou 170 lůžek. Byla zablokována důležitá data a za uvolnění bylo požadováno výkupné ve virtuální měně bitcoin. Díky záloze nemocnice o data nepřišla, ale lékaři se pár dní nemohli dostat do zdravotnických karet pacientů a zpomalil se i příjem. Případ byl však nyní odložen, protože se pachatel nenašel.

Nemocnice jako cíl útoku

Hackeři si vybírají zdravotnická zařízení záměrně. Zneužití dat pacientů a nabourání IT systémů důležitých pro výkon lékařských zákroků zvyšují šance na zaplacení výkupného. Anonymita internetu poskytuje pocit jistoty, že se na pachatele nepřijde. Komunikuje se na dálku a výkupné se odehrává ve virtuální měně. Částky se pohybují v rozmezí desítek až stovek tisíc korun.

Kybernetický útok

V anketě z Lidových novin bylo zjištěno, že z 15 fakultních nemocnic a zdravotnických center spadajících pod ministerstvo zdravotnictví minimálně 5 čelilo kyberútoku a 5 se odmítlo vyjádřit. Nikdo z nich nepřiznal, zda něco zaplatil. Kyberútok zažila i brněnská fakultní nemocnice, kdy došlo k zašifrování dat jednoho uživatele, který nedbal bezpečnostních opatření. Ta se pak podařilo obnovit ze záloh. Útokům čelila i Fakultní nemocnice Hradec Králové,  Fakultní nemocnice Motol nebo Fakultní nemocnice v Olomouci, kde se útočníci snažili získat přihlašovací údaje do interních informačních systémů.

Preventivní opatření

Zdravotnická zařízení používají firewall, antivirový a antispamový systém a průběžně zálohují data. Každoročně dle zákona o kybernetické bezpečnosti organizují školení personálu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se ve výroční zprávě za loňský rok zveřejněné v říjnu zaměřil i na zdravotnictví. Nemocnice podle ní nedostatečně investují do IT. Možnými útočníky v sektoru zdravotnictví jsou podle zprávy nejen kyberzločinci, ale i státy. Zpráva varuje zejména před Ruskem a Čínou.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*