Nová éra digitálních měn

Renomované centrální banky a vlády na celém světě začaly brát na zřetel podstatu a příležitosti CBDC (Central Bank Digital Currency) a předpokládají rychlou transformační fázi v převládajícím finančním systému.

Evropská centrální banka (ECB) nedávno oznámila své záměry urychlit vývoj vlastní digitální měny (CBDC) na základě zvýšené poptávky spotřebitelů a snižujícího se komfortu plateb v hotovosti.
Guvernér ECB, Christine Lagardeová, také znovu vyjasnila svůj akční plán a přehodnocení nativní digitální měny (tj. CBDC).
Optimismus ECB stran CBDC není nová věc, brzy poté, co Lagarde nahradila Maria Draghiho, který měl pochybnosti ohledně kryptoměn, neustále pracuje na spolupráci s centrálními bankami členských států, aby společně posoudili „proveditelnost CBDC v různých podobách“, a v tomto ohledu je zřejmé zřízení pracovní skupiny.

Bývalý předseda CFTC (Commodity Futures Trading Commission), J. Christopher Giancarlo, známý také jako „Crypto Dad“, založil neziskovou nadaci pro studium a propagaci digitálního amerického dolaru.

Nadace Digital Dollar Foundation, která je iniciativou více zúčastněných stran, spolupracovala se společností Accenture s cílem zahájit projekt Digital Dollar Project nebo urychlit výzkum digitální měny centrální banky Spojených států (CBDC).

Iniciativa je nezisková organizace obhajující vývoj a zavedení digitální měny americké centrální banky (CBDC). V rámci nové iniciativy Giancarlo argumentoval:„Digitální 21. století je podhodnoceno analogovou rezervní měnou. Digitální dolar by mohl do budoucna umožnit jednotlivcům a globálním podnikům provádět platby v dolarech bez ohledu na prostor a čas. Zahajujeme projekt Digital Dollar Project, který katalyzuje digitální, tokenizovanou americkou měnu, která by existovala společně s dalšími závazky Federálního rezervního systému a sloužila jako vypořádací médium pro splnění požadavků nového digitálního světa a levnějšího, rychlejšího a inkluzivnějšího globálního finančního systému.“

Čína spolu s Francií a Švýcarskem hraje roli průkopníka v digitálním měnovém prostoru a státem podporovaná stabilní mince by měla být k dispozici na konci Q1 2020. Zatímco Francie deklarovala svoji připravenost uvést CBDC již v prvních měsících 2020 ve snaze předstihnout Čínu.

PBoC zveřejnila obrysy „DCEP“ (Digital Currency Electronic Payment, čínská kryptoměna). Huang Qifan, místopředseda čínského mezinárodního ekonomického výměnného centra, oznámil název digitální měny, kterou má emitovat Čínská lidová banka; její označení je DCEP.

„Měna není spekulativní. Je odlišná od bitcoinové báze nebo jiné stabilní mince, které lze použít ke spekulacím nebo vyžadují podporu koše měn.“
Po zprávách o digitálním jenu  BoJ se Kambodža stane další zemí, která se chystá na využití CBDC.

Výkonný ředitel Bank of Japan (BoJ) Masayoshi Amamiya naznačuje, že japonská centrální banka plánuje digitální měnu s ohledem na rostoucí poptávku. Ačkoli Amamiya propaguje plány CBDC BoJ, je nepravděpodobné, že BoJ v krátkém čase vytvoří CBDC, jak uvádí zpráva agentury Reuters.

Guvernér Kambodžské národní banky, Chea Serey, se domnívá, že centrální banka Kambodže s největší pravděpodobností vyvine digitální měnu do konce Q1 2020.

Pokrok v oblasti FinTech přichází s novými trendy a vynálezy, jako jsou Smart kontrakty a DeFi, které se zdají být lukrativními nástroji budoucnosti. CBDC a stabilní mince také nejsou výjimkou, ale s největší pravděpodobností zasáhnou finanční cestu tím, že umožní flexibilitu, kontrolovatelnost finančních i reálných aktiv, efektivní financování obchodu a půjček a nabídnou úročené kontrakty, atd.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*