Propad HDP může být až 50 %

Koronavirová krize se rozjíždí v celé Evropě a bude mít obrovský ekonomický dopad. Škody budou podle mnoha ekonomů katastrofální. Lidé si to ani neumí představit.

Se svým varováním vystoupili pro server Politico ekonomové, jako je Richard Simmons a Nigel Culckin, politolog Giuseppe Littera, mediální expert Paolo Dini nebo hospodářští historici Luca Fantacci a Massimo Amato. Podle nich situace vyžaduje obrovský ekonomický zásah. Dopady budou drtivé.

Ekonomická krize

Ekonomický dopad ekonomické krize staví politiky před těžkou volbu jak zabránit šíření nákazy a současně zmírnit obrovské škody, které napáchá na evropské ekonomice izolace obyvatel, která je bezpodmínečně nutná ke zpomalení šíření koronaviru. Podle ekonomů budou škody katastrofální. Mnoho pracovníků nemůže v současném stavu vykonávat svoji práci. Lidé se bojí, mají méně peněz, omezují nákupy, firmy méně investují a tápou ve vzduchoprázdnu nejisté budoucnosti.

Propad na dno

Čína odhaduje jen za první 2 měsíce tohoto roku propad u vývozu o 18 %, u maloobchodních tržeb o 23,7 % a u průmyslové výroby o 13,5 %. V Evropě to bude podle odborníků ještě horší. Díky zpomalení způsobené omezeným pohybem, karanténou, dalšími opatřeními a narušení dodávek zboží z Číny je recese na spadnutí. Ekonomické modely nelze spočítat, protože s globální pandemií nikdo nepočítal. Poznatky z roku 1918, kdy svět zasáhla španělská chřipka, společně s moderními průzkumy naznačují drtivý dopad. Odborníci jej přirovnávají k rozpadu Sovětského svazu a dopadu na východoevropské země v roce 1991, kde během dvou let propadl HDP v o 30 až 50 %. Finanční krize bude horší než roku 2008.

Pohled do budoucnosti

I když vlády napumpují do lidí mnoho peněz, lidé stejně budou ze strachu šetřit. Budou méně utrácet za domácí zboží a služby, a to samé bude u importu. To dokládá i německá zkušenost z 20. let, kdy došlo k inflaci. Navíc potrvá, než se peníze k lidem doputují. Živnostníci dostanou alespoň podporu, ale společnosti, které nic nedostanou, hromadně zkrachují. Už nyní propouštějí zaměstnance a dávají výpověď z nájmů. Nejvíce jde o cestovní ruch, gastronomii a uzavřené obchody.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*