Začínáme investovat

Tato lekce je určena všem, kteří zatím váhají přede dveřmi investic do akcií, fondů, komodit,mezinárodních měn nebo realit. Ti z Vás, kteří již mají alespoň minimální zkušenosti si vše zopakují a opraší pravidla investování. Ty pravidla, která každý začínající investor ignoruje a pak se knim po prvních ztrátách vrací.

Pokusíme se v několika lekcích o co nejsrozumitelněji výklad pravidel investování. Na konci každé lekce se pokusíme shrnout základní vědomosti, které nám usnadní následnou volbu, zda bychom se mohli pustit do investování „na vlastní pěst”, nebo raději spojíme své síly s dalšími laiky a část rozhodování přenecháme odborníkům.

Než začneme uvažovat o investování měli bychom si ujasnit „Co od investice očekáváme„. Podobně jako v životě, před jakoukoliv důležitou činností se radši napřed na chvíli zastavíme a ujasníme si své záměry a cíle. Rozvahy je třeba dvojnásob, máme-li v plánu vstoupit do světa burz, financí a investic. Nebudeme Vás na úvod moc strašit, ale téměř se stoprocentní jistotou bude některé vaše investice ztrátové. Avšak některé budou naopak natolik ziskové, že se Vám investice zalíbí a vtáhne do světa burziánů a spekulativních obchodů. Ale pozor, tak jao v životě i na burze není nic zadarmo. Nejspíš existuje pár šťastlivců, kteří se do všeho vrhají po hlavě a vychází jim to, ale věřte, bylo by nezodpovědné si namlouvat, že mezi ně budeme patřit zrovna my. Vždy se držte základních pravidel, které si zde postupně popíšeme.

Co můžeme očekávat aneb boháči z nás hned tak nebudou

Nejprve bychom si tedy měli udělat jasno v tom, co vlastně od investování čekáme. Kdokoliv se poprvé snaží utřídit si nové informace přicházející ze všech stran, nejspíš dojde k závěru, že existují dva diametrálně odlišné přístupy k investování. Možná by v tom s námi burziáni nesouhlasili, ale z pohledu začátečníka lze investory řadit buď k většině tvořené opatrnými a střízlivými strážci úspor nebo k početně slabší skupině odvážlivců s pevnými nervy, kteří mohou kvůli své schopnosti ustát znatelné ztráty dosáhnout na neméně znatelné zisky. Ani jedna z možností není nějak lepší nebo výhodnější, protože každá je odpovědí na jiná očekávání investorů.

Pomalu, ale (téměř) jistě

Pokud jsem začátečník a v investování vidím hlavně možnost mírného zvýšení svých příjmů, měla bych se raději obrátit na profesionály a využít některou z nabídek podílových fondů. Kromě vyšší pravděpodobnosti zhodnocení investic jednotlivých podílníků a rozptýlení různých poplatků mezi velké množství lidí mají podílové fondy i další výhody. Průměrně finančně situovaný jednotlivec například nemůže dosáhnout srovnatelné vyváženosti svých investic. Je schopen nakoupit jen několik akcií či dluhopisů a na tomto malém počtu cenných papírů závisí osud celého jeho vkladu. Také těžko dosáhne na akcie a dluhopisy s vysokou nominální hodnotou, což výrazně snižuje jeho možnost výběru. O podílových fondech si povíme více v některé z příštích kapitol.

Abychom se při tomto způsobu investování někdy mohli těšit ze zisků tak vysokých, že by nám stačili na živobytí, museli bychom investovat po mnoho (desítek) let a nebo mít opravdu hodně vysoký vstupní kapitál (třeba až v řádu milionů). To proto, že cílem opatrného investování není rychlé zbohatnutí ale uchování hodnoty našeho stávajícího majetku s možností jeho rozmnožení v dlouhodobém horizontu. Investoři v ČR patří k těm nejopatrnějším – většina investovaných peněz se u nás nachází v podílových fondech peněžního trhu, které jsou, jak se ještě dozvíme, nejkonzervativnější formou investice.

S hráčským srdcem a sportovním duchem

A teď si představme investora – spekulanta, takového toho typického byznysmena s finančními novinami tak specializovanými, bychom se v nich vyznali asi tak stejně jako v plánu jaderného reaktoru. Člověka se zrakem věčně přilepeným k nejaktuálnějším grafům vývoje cen trojské unce, barelu ropy Brent či akcií na burze, který si rve vlasy nebo jásá nad každou změnou zakřivení sledované kostrbaté čáry. Tak tedy vězte, že takový úkaz vůbec typický není, a to hned z několika důvodů: Většina investorů jsou běžní střadatelé, kteří patří do skupiny z předchozího odstavce a dešifrování záhadných zpráv z burzy nechávají na správcích fondu. A navíc, ani takzvaní tradeři, kteří mají pověst výše popisovaných podivínů, neriskují tolik prostředků, aby si v případě neúspěchu museli rvát vlasy.

Od mnoha investorů – jednotlivců se můžete dozvědět, že považují nákup a prodej cenných papírů spíše za svůj koníček než za spolehlivý zdroj příjmů. To ale neznamená, že se ti úplně nejšikovnější nemohou touto formou živit. Takový popis svádí přirovnávat trading k hazardním hrám. U investic je ale pravděpodobnost „výhry“ přece jen vyšší a investor má mnohem větší možnost ovlivnit, co se stane s jeho penězi. Ale stejně jako u hazardu tady platí: Pokud si pro investice vždy vyhradíme jen takovou částku, kterou jsme schopni postrádat, a nebudeme si myslet, že se nám podaří přechytračit zkušené hráče na finančním trhu, nehrozí nám že bychom kvůli investování došli na mizinu.

Ve druhé lekci si povíme něco o základních pojmech investování a o tzv. investičním trojúhelníku.

Nejpoužívanější nástroje profitabilních obchodníků

Každý trader stojí na počátku, ale i během své obchodní kariéry před otázkou, které nástroje v tradingu „mají smysl“, se kterými může získat výhodu potřebnou pro konzistentní ziskové obchodování a které jsou naopak spíše jen slepou uličkou. Během naší obchodní kariéry jsme vyzkoušeli opravdu snad vše, co technická analýza zahrnuje, abychom skončili zase na začátku – aplikací těch zcela základních a nejjednodušších nástrojů a principů. Jediné, co se liší je způsob, jakým tyto nástroje využíváme – přizpůsobili jsme je naší vlastní povaze. Tímto kolečkem hledání toho „nejlepšího“ nástroje si projde prakticky každý obchodník začátečník, abych nakonec prozřel a pochopil, že nejdůležitější není to, který nástroj nebo indikátor si bude v tradingu používat, ale spíše to jak jej uchopí a jakým způsobem jej využije . Pojďme si společně shrnout nějčastější používané nástroje v tradingu, o kterých jsme my sami zcela přesvědčeni, že s nimi můžete být dlohodobě ziskoví obchodníci (samozřejmě při dodržení pravidel risk-managentu atd).

Vždy je třeba pamatovat na to, že aby mohl trader využívat některý ze zmíněných nástrojů efektivně, musí nejdříve pochopit, co vlastně prezentuje cenový graf, na který chce nasadit nástroje technické analýzy. Cenový graf není jen náhodným uspořádání cenových úseček nebo svíček, je především stopou rozložení nabídka a poptávky v čase, ale hlavně je to otisk psychologie davu obchodníků. Zatímco nováček hledá v grafech převážně různé formace a jiné ryze geometrické záležitosti, pokročilý obchodník již nahlíží na graf trochu jiným způsobem. Vidí v grafu, kde zrhuba mají drobní obchodníci umístěné utažené stop-lossy, hledá na grafu body, kde ví, že budou obchodníci v úzkých a kde může tedy očekávat výraznější momentum po prolomení dané úrovně atd.

Ať už obchodujete akcie nebo futures na intradenní bázi, swingově, pozičně nebo obchodujete opce, vždy byste se měli snažit vaše obchody posuzovat z pohledu celkové struktury cenové akce. Jak chápat analýzu kontextu prakticky? Pokud například chcete obchodovat do směru krátkodobého intradenního trendu, bude rozumné zohlednit významné support/resistance úrovně z vyšších časových rámců a nadefinovat si svůj obchodní plán k zohlednění těchto úrovní. Mohou to být různé ručně zakreslené úrovně významných swingů nebo úrovně jako 50% retracement předchozího pohybu, High/Low aktuálního nebo předchozího dne apod. Vstupovat proti takovéto úrovni nemusí být v dlouhodobém horizontu zrovna výhodné. Začněme tedy zcela základním a z pohledu obchodníka systému FIMS velmi důležitým nástrojem – supporty a resistancemi.

Supporty a resistance

Pokud se naučíte správně pracovat se supporty a resistancemi, získáváte velmi silný nástroj pro ziskové obchodování. Dalo by se říci, že vám tento nástroj např. spolu se základními cenovými formacemi pro úspěšné obchodování v podstatě stačí. Je však třeba pamatovat na to, že prosté nakupování na support úrovni a prodávání na resistance úrovni obyčejně není příliš efektivní. Identifikovaní support a resistance úrovní navíc vyžaduje určitý cvik a praxi. Nelze tedy očekávat, že sednete první den ke grafu a rovnou budete schopni zakreslit ty nejzajímavější a nejdůležitější úrovně.

Intermarket analýza

Korelace je mnoha tradery vnímána jako velmi silný nástroj, ať už se jedná o párové, intradenní nebo jakékoliv jiného obchodování. Je to nástroj, který lze navíc využívat mnoha způsoby. Intermarket analýza představuje právě jeden ze způsobů, jak s korelací efektivně pracovat. Nejedná se přitom o žádnou velkou vědu, ani složité počítání matematických vzorců. Jde prostě a jednoduše o analýzu více než jednoho trhu s předpokladem, že vybrané trhy korelují. Typickými představiteli této oblasti jsou akciové indexy, které jsou hojně využívány právě v rámci obchodování systému FIMS. Schválně si zkuste pár dnů pozorovat například trh E-mini S&P 500 (ES) a trh E-mini Dow (YM) nebo jiné kombinace indexových trhů a poměrně rychle získáte „cit“ pro některé zajímavé situace.

Z analýzy lze především vyčíst informace o síle nebo oslabení daných trhů v podobě různých divergencí mezi trhy, což je pochopitelně velmi dobrý základ pro aplikování vstupních patternů obchodního systému.

Nyní máme tedy oblasti, kde chceme obchodovat v podobě významných support/resistance úrovní a intermarket analýzu, která nám ve spojení s těmito úrovněmi pomáhá identifikovat ty příležistosti, které mají vyšší pravděpodobnost úspěchu.

Další informace k tématu:

Klouzavé průměry

Někteří obchodníci rádi v tradingu využívají indikátory. Indikátory jsou skvělá a velmi užitečná věc, musíme ovšem vědět, jak je používat. Řada lidí bohužel využívá indikátory nesprávně. Typickým příkladem je snaha nováčků automaticky nakupovat, pokud např. indikátor RSI klesne pod hodnotu 20 nebo prodávat, pokud hodnota indikátoru stoupne nad hodnotu 80, přičemž zcela opomíjí kontext ve kterém se tyto signály nacházejí. A zde je právě pro mnoho nováčků kámen úrazu. Nejdřív je potřeba zaměřit se na kontext (v jaké fázi se trh nachází? Jedná se o konsolidaci, silný nebo pozvolný líný trend? Kde jsou S/R úrovně?) a až poté hledat signály na příslušném indikátoru.

Indikátory využívá především Tomáš v mnoha obchodních přístupech a podle dlouhodobých výsledků na obchodním účtu fungují dobře. Tomášova práce s indikátory a AOS systémy je důkazem, že je možné neustále objevovat nové cesty, jak je používat pro efektivní obchodování.

Pokud bychom vám měli doporučit jediný indikátor k bližšímu zkoumání a testování, pak je to rozhodně klouzavý průměr. Na klouzavých průměrech je postaven také náš obchodní systém FinWin. Při návrhu obchodního systému FinWin jsme se snažili vycházet z koncepce obchodování do směru trendu resp. aktuálního momenta, což je přístup, který fungoval a pravděpodobně bude fungovat ještě velmi dlouho. Pro tento případ se právě výborně hodí klouzavé průměry ideálně v kombinaci dvou a více různých nastavení period (viz podrobnosti o systému FinWin). Díky kombinaci nastavení různých period získáme dobrý přehled o struktuře trhu i díky těmto indikátorům.

Exekuce, časování vstupů

I když můžeme mít velmi jasnou představu o tom, kde chceme zhruba realizovat naše obchody, až naše exekuce rozhodnou o tom, jak dané obchody dopadnou. Nejsou to tedy jen vstupy, ale samozřejmě také výstupy, způsob práce s multi-pozicí a případné řízení obchodů.

Existuje více způsobů jak provádět exekuce obchodů v oblastech, které nás zajímají. V rámci obchodování systému FIMS preferujeme především využití analýzy objemu obchodů na různých cenách. Hlavním důvodem je to, že objem vnímáme jako velmi důležitou veličinu na trzích – objem je hnací síla trhů. Pokud získate zkušenosti a cit pro zajímavé situace v rámci analýzy orderflow, máte potom k dispozici velmi silný nástroj pro posouzení rovnováhy nabídky a poptávky.

Další možností pro načasování vstupu je využítí různých běžných cenových formací jako je formace 123 nebo double-top/double-bottom na nižším timeframe. Formace však mají často tu nevýhodu, že obecně vyžadují velký stop-loss. Naproti tomu, díky orderflow analýze obvykle získáme lepší vstupní cenu a současně máme velmi jasnou představu o tom, jak by se měl po našem vstupu obchod právě z tohoto pohledu vyvíjet. Díky tomu máme menší stop-lossy, lepší poměr risk-reward a současně můžeme zapojit také aktivnější řízení v podobně ukončení pozice, pokud nám signály ordeflow analýzy napovídají na možné selhání trhu jít naším směrem.

Další možnosti kam se vydat

Rozhodně zajímavou možností je experimentování s různými časovými rámci. Většina obchodníků se soustředí na obchodování na čistě časových grafech (např. dvouminutový graf apod.). Tak také pracujeme v rámci systému FIMS. Zajímavou možností může být však také obchodování z různých alternativních grafů jako např. volume grafy, range bar grafy apod. Alternativní grafy kladou větší důraz více na samotnou akci – na cenový pohyb. Důkazem toho, jak dobře mohou různé odlišné přístupy fungovat jsou také naši úspěšní studenti, kteří např. aplikují systém FinWin na alternativních volume nebo rangebar grafech.

Všechny zmíněné nástroje a jejich velmi konkrétní aplikaci v trzích probíráme na našich seminářích, kde obchodníka krok po kroku provedene všemi zmíněnými oblastmi.